Jak to probíhalo

 
Do prvního ročníku se přihlásilo 97 účastníků (25 týmů).
 
Na start dorazilo 23 týmů - 87 závodníků (78 šlapajících + 9 vezoucích se).
 
Bylo 29 stanovišť, včetně jednoho bonusového; závodníci se snažili zkompletovat 4 série - křížky (ty byly tři, za 5 bonusových bodů), rybníky (pět za 5 bonusových bodů), kostely (tři za 6 bonusových bodů) a vrcholovky (čtyři za 8 bonusových bodů). Celkem bylo při objetí všech stanovišť možné nasbírat 100 bodů.
 
Bylo zataženo, sem tam skráplo, mírný vánek přecházel v čerstvý vítr ze severozápadu. S ohledem na tragickou předpověď, kdy v den konání akce mělo být nejhůře z celého května, jsme byli nakonec velmi spokojeni.
 
Po registraci a úvodních instrukcích byl v 9:10 závod odstartován a všichni vyrazili poznávat nová zákoutí Vysočiny.
 
Tedy všichni až na tým Pátkovic a Kubíčkovic, kteří dorazili na start s mírným zpožděním a dále Michala O., který startoval na divokou kartu (bez zařazení do soutěžního pole) až po poledni.
 
Občerstvovací stanice si vzaly z loňského ročníku poučení, a to bez výjimky. Na Hubertce podávali vše uzené. Největší ohlas měl uzený losos na Metaxe. V Šejdorfském mlýnu v Okrouhličce se nedali zahanbit a závodníkům podávali svatební svíčkovou a knedlíčkovou polévku, nedbaje faktu, že pro svatbu už asi nezbude. Jen nevíme, proč se našich závodníků ptali, jestli jsou od ženicha nebo od nevěsty :-). Ani hospoda v Lípě nezůstala tradičně se svou výbornou zmrzlinou pozadu.
 
Několik časových milníků:
 
  9:10    startujeme
10:12    jeden tým nemůže najít vrbu u Hladového mlýna
10:53    jedeme koupit buřty    
11:15    jeden tým nemůže najít úhořilecký rybník
11:50    první tým potkává ričbeka
13:53    už třetí team nemůže najít Hlibůček
13:59    jedeme koupit hořčici
14:34    skupina Zapomnětlivé brzdičky se snaží najet na D1 :-)
15:48    Kubíčkovic přemlouvají synka, aby se už přestal koupat v Lipáku :-)
17:00    končí základní čas, stále chybí tři teamy
17:30    končí závod. Ale kde jsou Kočičáci? Po zkušenostech z loňska jsme je vyhlíželi až do poslední vteřiny. Bohužel dorazili 4 minuty po limitu a byli, i přes pokus o ovlivnění pořadatelské jury vynikající buchtou, vyloučeni z konečného hodnocení. Potlesk soupeřů jim ale patřil zaslouženě.
18:00    vylosování vítězů z kategorie Pohodáři a vyhlášení vítězů z kategorie Blesci, ocenění dětských soutěžících; následuje volná zábava   
20:03    začíná pršet, balíme
 
Vítězné skupiny v závodní kategorii Blesci:
 
První místo: Kolem-Jdoucí
Druhé místo: Avuci
Třetí místo: Slimáci
 
Konečné výsledky naleznete ZDE
 
Kromě pěti stanovišť byla na každé kontrole alespoň jedna skupina.
 
Bodový zisk prvních třech skupin v kategorii Blesků byl velmi vyrovnaný.
 
Ze sérií se podařilo většině týmů zkompletovat Křížky a Rybníky. Jedna skupina zkompletovala Kostely (Avuci). Vrcholovky zůstaly nepokořeny.
 
Vítězná skupina zíslala 54 bodů, na rozdíl od loňska se odhodlali ulovit i záludného vodního tvora.
 
Pro statistické fajnšmekry uvedeme ještě, že 24 kleští procvaklo dohromady 250 okének kontrolních lístků, a že všech 23 skupin posbíralo celkem 696 bodů.
 
I přes zamračené počasí zaměstnaly GPS přístroje závodníků všech 9 v ten den viditelných navigačních družic.
 
 
PS: ... ještě k tomu počasí. Díky betální předpovědi si pořadatelé nalistovali celou škálu serverů o počasí v různých jazycích, z různých zemí, od rosniček s různou barvou pleti a různého vyznání. Nakonec byl opravdu nejblíže skutečnosti optimistický malajský server tunggangan basikal, jehož předpověď na 23. května si organizátoři mylně přeložili jako "horko". Zapoměli však, že malajsané pojem zima neznají, podobně, jako např. v řeči křováků nejsou rozlišeny pojmy zábava a práce. Křovák výrazem, který by se dal volně interpretovat jako "mlask uf uf mlask" dává najevo uspokojení, které mu přinesla náročná zábava s kladným výsledkem pro další život (tedy vlastně v řeči Evropanů práce).