Jak to probíhalo

 
Do druhého ročníku se přihlásilo 124 účastníků (34 týmů).
 
Na start dorazilo 32 týmů - 110 závodníků (103 šlapajících + 7 vezoucích se).
 
Bylo 29 stanovišť, včetně jednoho bonusového. Závodníci se snažili zkompletovat 4 série - kostely (ty byly tři, za 5 bonusových bodů), posedy (čtyři za 5 bonusových bodů), technické zajímavosti (pět za 6 bonusových bodů) a města/městyse (tři za 8 bonusových bodů). Celkem bylo při objetí všech stanovišť možné nasbírat 100 bodů.
 
Celá trasa závodu byla tentokrát kompletně změněna. Závodníci se vydali na východ od startu.
 
Po registraci a úvodních instrukcích byl v 9:04 závod odstartován a všichni vyrazili poznávat nová zákoutí Vysočiny.
 
Na registraci letos přijeli všichni včas, za což je velmi chválíme. Ti, kteří nemohli přijet, se omluvili. Skolil je nejčastěji infekční zánět spojivek a oslavy kulatin kamarádů. Obzvlášť absenci skupiny "Pomeranče" jsme oplakali. Mimo jiné i proto, že díky jednomu jejich členovi bychom náš cyklopodnik mohli označit za "závod s mezinárodní účastí", což zní hodně dobře :-)
 
Občerstvovací stanice na východ od místa startu nejsou na příliv cyklistů ještě zvyklé. Část závodníků nepohrdla zmrzkou na Vysoké, někdo využil restaurace v Přibyslavi a ve Šlapánově. Hodně závodníků mělo ale svačinky s sebou.
 
Počasí nám na rozdíl od minulého ročníku přálo. Tedy alespoň zpočátku. Ráno bylo polojasno, vál mírný severozápadní vítr. Na odpoledne sice byly hlášeny bouřky, to nás ale nechávalo v klidu. Hrůzné bouře a průtrže mračen z tohoto týdne se naší oblasti zdařile vyhýbaly. Po poledni začalo bouřit a v souladu s naším očekáváním se z průtrže mračen radovali lidé v pásu od Pelhřimova po Lipnici. Před 17. hodinou se to však nějak zvrtlo :-)  Naši objednávku krásného počasí nebesa asi již považovala za vyřízenou a začala čina. Lilo a lilo, takže poslední přijíždějící závodníci se již podobali vodním mužům a vodnicím. Předávání diplomů proběhlo v mírném dešti. Náladu nám to ale nezkazilo.
 
Několik časových milníků:
 
  6:05    začínáme chystat zázemí na hřišti
  6:58    stále tápeme nad tyčemi stanu
  7:44    první náplň TOIky :-)
  9:07    startujeme, závodníci vyjíždějí na trasu
  9:30    vzpoměli jsme si, že jsme nerozdali kompasy 
  9:36    team Zapomětlivé brzdičky předjíždí poprvé obtahovače zelené turistické značky 
  9:52    dvě soutěžní skupiny zajíždí s loďkou pod molo a snaží se utopit dětské členy teamu
10:23    rekord v obsazení dvoumístné loďky šesti závodníky již nikdo nepřekoná. Děkujeme za vylití vody zpět do rybníka.
10:36    jedeme koupit buřty, sádlo, škvarky a chleba
10:49    na stanovišti u vodojemu u Nových Dvorů dokázal neznámý pachatel přes noc vyměnit vzrostlou třešeň za vzrostlou blumu. Naše závodníky to ale příliš nezmátlo.
11:06    volá táta z Dlouhé Vsi, že tam jedna skupina hledá kleště na špatném místě, jestli jim může poradit :-)
11:15    taje sádlo, musí do lednice. Ta je ale plná piv, takže na mrazák :-)
11:28    team Zapomětlivé brzdičky předjíždí podruhé tytéž obtahovače zelené turistické značky
11:50    Melíkům praskl řetěz. Naštěstí mají v teamu strojaře a kováře, takže i s tímto problémem si dokáží poradit
12:24    skupina 22 - SKP Klenotnice Brod v kopci k nejvýše položenému kostelu v Polné proklíná pořadatele
12:32    vrací se zpět jeden z Mimoňů. Jsme rádi, protože se kolem půl třetí pozvolna mění v chůvu a jde uspat malého Kryštůfka.
13:26    skupina TEAM 32, která se ztratila v lese, volá domů, ať s nimi na nedělní oběd nepočítají, že zůstanou ležet v lese a nechají se sežrat mravenci
13:53    vyndáváme sádlo z mrazáku a začínáme mazat chleby
13:59    team 31 - Spol.Čo? volí zkratku a vjíždí do řepky
14:02    Zapomětlivé brzdičky předjíždějí potřetí obtahovače zelené turistické značky 
14:08    team 31- Spol.Čo? vyjíždí žlutý a smradlavý z řepky, vjíždí do lesa a následně brodí potok 
14:34    team 25 - Jedu na jih (SSC) se marně snaží proštípnout rozmáčenou kartu u kačenek v Novosvětském rybníku (nevšimli si loďky, takže plavali)
14:35    team 34 - Jedu na sever (SSC) se marně snaží proštípnout rozmáčenou kartu u kačenek v Novosvětském rybníku (též si nevšimli loďky, takže plavali). Dílo zkázy je dokonáno. Kleště jsou ucpané celulózou, od této chvíle si další teamy symbol kleští jenom opisují či fotí.
14:48    je oznámen nález ztracené karty skupiny 0-ři. Snažíme se je kontaktovat mailem. Na kartě chybí už jenom 4 (slovy čtyři) stanoviště!!!
15:02    během krátké doby se vrací několik teamů
16:53    přiřítili se 0-ři. Poprvé v životě vidíme proštípanou celou kartu. óóóóóó
16:58    bouřka je tu :-(
17:22    přijíždí poslední skupina. Závod končí.
17:29    všichni shání Kočičáky. Uklidňujeme je, že tentokrát si to spočítali krásně a přifrčeli již lehce po 17. hodině. 
17:36    dětští účastníci přečkávají bouřku v prostorách křížské klubovny, kterou mají místní mládežníci patřičně vyzdobenou. Doufáme, že jsme mravnost malých cyklistů příliš nepochroumali.   
18:12    mokré vyhlášení vítězů z kategorie Blesků a vylosování vítězů z kategorie Pohodářú. Předání cen dětským účastníkům a hurá domů uschnout. 
18:23    unavená Maruška H. opíká 20. buřt a říká Kájovi Č.: "Jirko dáš si buřta?"  
18:58    déšť uhasil buřtový oheň, balíme
19:43    odsekáváme z mrazáku prasklého Bernarda, kterého jsme zapomněli za sádlem
20:35    hledáme řetěz od pramice, kterou poslední skupina zapomněla zamknout, a vyzvedáváme kačenky
 
 
Vítězné skupiny v závodní kategorii Blesci:
 
První místo: Buřtík a Špejličky (úžasných 86 bodů), ujeli přes 80 kilometrů, převýšení 1 100 metrů, navštívili 25 stanovišť
 
Druhé místo: Kolem-jdoucí (úžasných 83 bodů)
 

Třetí místo: MBO & MSS ?!? BLESKOVÉ !?! (úžasných 82 bodů)

 
Konečné výsledky naleznete ZDE
 
Bodový zisk prvních třech skupin v kategorii Blesků byl velmi vyrovnaný.
 
Skupina 0-ři dokázala to, po čem jsme toužili. Tedy poprvé v historii objet všechna stanoviště!!! V cíli jsme je nakonec museli diskvalifikovat, protože trasu ujel samostatný závodník, což je proti pravidlům. Tento team s tím ale počítal a my jim vysekáváme velkou poklonu. Záznam trasy, kudy Honza jel si prohlédněte ZDE. Ujel 96 kilometrů za 7 hodin 43 minut. Ještě pro zajímavost, 17 minut se vracel pro ztracený štípací lístek :-)
 
Ze sérií se podařilo většině týmů zkompletovat KOSTELY (25 teamů). Všechny bonusy zkompletovalI pouze KOLEM-JDOUCÍ A 0-ŘI.
 
Pro statistické fajnšmekry opět uvádíme, že 29 kleští procvaklo dohromady 453 okének kontrolních lístků, a že všech 32 skupin posbíralo celkem 1421 bodů (průměrná skupina získala 44,41 bodu).
 
Nejmladšímu účastníkovi - Gábince - byly 3 měsíce.
 
Stáří nejstaršího jsme neurčili.
 
PS: ... ještě k tomu počasí. Vyhlášení výsledků bylo tedy bohužel mokré. Nicméně na trase bylo hezky a teplo (až 27°C). Nakonec jsme byli rádi, že průtrže nepřišly dříve. Jak to vypadalo druhý den na stanovišti U Lutriána se můžete podívat ve fotogalerii a ZDE a ZDE. Kleště i s labutí jsou nyní na cestě do Severního moře.