Jak to probíhalo

 

Do pátého ročníku se přihlásilo 157 účastníků (44 týmů).

 

Na start dorazilo 47 týmů - 163 závodníků (157 šlapajících + 6 vezoucích se). To bylo poprvé, co odstartovalo více týmů, než se původně přihlásilo. Ovšem nebylo to zdaleka jediné letošní poprvé. Ale popořádku:

 

Bylo 31 stanovišť, včetně jednoho bonusového (zašifrovaného). Závodníci se snažili zkompletovat 4 série - křížky (ty byly tři, za 5 bonusových bodů), potoky a řeky (čtyři za 6 bonusových bodů), technické zajímavosti (pět za 7 bonusových bodů) a zámky (čtyři za 8 bonusových bodů). Celkem bylo při objetí všech stanovišť možné nasbírat 111 bodů.

 

Oblast, na kterou jsme nasměrovali šlapky našich závodníků, směřovala tentokrát na východ. Krajina je tam moc hezká, ale trasu limituje údolí se Sázavou a železniční tratí. Hrany oblasti lemovala 3 města – Přibyslav, Polná a Štoky.

 

Jako baštu našeho plánování jsme zvolili Hostinec u Lípy ve Zborné neb je to netradiční a mají tam dobré pivo.

 

Termín jsme určili již v lednu. Byl to vcelku jasný úsudek – v polovině května bude zima, poslední víkend v květnu se budou po Kříži pohybovat sebevrazi v rámci Rallye, první víkend v červnu mají hasiči soutěž a všude jinde je den dětí, 8. května je Medarda. S ohledem na dlouhotrvající sucha a na to, že nám na Kolmo pravidelně prší, jsme se rozhodli podpořit českou přírodu a posichrovat Medardovu kápi. Takže na Medarda.

 

Do party jsme letos velmi rádi přibrali Marka, který nám s ověřováním starých míst a s hledáním nových pomáhal. Závodu se bohužel nemohl zúčastnit, protože mu do stejného termínu vlezl zájezd s rodinou. Zlí jazykové ale tvrdí, že když viděl stav připravenosti našeho týmu a dlouhodobou předpověď počasí, rozhodl se, že tady už nic jiného nepomůže a vydal se na pěší pouť do Turína a to zcela bos.

 

Že to opravdu pomohlo, mohou dosvědčit všichni účastníci závodu. Ráno chládek, mírné mrholení a vítr, které se pozvolna změnilo v jasné krásné počasí s odpoledním sluníčkem a večerním jen žábami rušeným klidem :-) Nikomu se nic nestalo, všichni se vrátili sice zmožení, mírně připálení, ošlehaní větrem a větvemi, zablácení, ale jinak zdraví…..

 

Přes rekordní počet účastníků se podařilo všechny zaregistrovat a závod odstartovat včas. Po úvodních instrukcích a salvě ze samopalu se všichni vydali do terénu. Šifru připravila Mirka mírně těžší než jindy, ale většina týmů se s ní zdárně poprala (s tou šifrou).

 

Letos jsem v instrukcích zmínil opět, že nám mohou závodníci volat, ale na důrazné varování Peti, že si to objezdím sám, jsme několikrát žádali, aby závodníci volali jen v nejnutnějších případech a kleště hledali a hledali a hledali sami. To se nakonec ukázalo jako bezvadný nápad. Oproti loňsku se počet telefonátů snížil na desetinu a počet výjezdů k údajně ztraceným kleštím na nulu. Je to trochu záhada, protože na uvázání kleští byl letos použit hnědý nenápadný sisál (oproti loňskému křiklavě zelenému) a kleště jsme rozváželi ve středu, zčásti již potmě, takže jsme sami přemýšleli, kam jsme je dali :-). Prakticky jediný důležitý telefonát byl ten od skupiny Kořínci, kteří nám lehce po poledni volali z pizzerie v Přibyslavi, abychom jim poradili, jakou si mají dát pizzu. Poradili jsme jim Hawai…

 

V tomto ročníku se poprvé ve skupině Pohodářů objevil nový dopravní prostředek - koloběžky, na start na nich přijel tým Vlčí smečka. Během závodu ujeli přes 40 km.

 

Hospody byly otevřené pouze v Polné a v Přibyslavi, což znamenalo, že Pohodáři do nich většinou nedojeli a Blesci na jídlo neměli čas, takže se do cíle vraceli všichni hladoví. Poprvé jsme tedy domů nevezli hromady buřtů, ale naopak musela Maruška s Janou vyrazit nějaké dokoupit.

 

Dvě skupiny objely všechna stanoviště, jedné skupině chybělo pouze jedno stanoviště, zato ale dojela do cíle včas, to znamená bez penalizace. Do poslední chvíle, než Peťův superstroj vyplivl výsledky, nikdo nevěděl, jak to nakonec ve skupině Blesků dopadlo.

 

Několik časových milníků:

 

  4:50    budíček

  5:10    dneska se vstává nějak těžce

  5:20    cpeme do aut všechnu výbavu

  5:38    vezeme Mirku na nádraží, vyzvedáváme Péťu na Žižkově, hledáme Ráďu

  5:42    začíná mrholit (díky Marku)

  6:00    měníme prázdný Modus za plnou Kiu

  6:04    z Kii po otevření kufru vyjel kompresor a orval lak. Při pomyšlení na to, že si žádný závodník na startu nedofoukl, tuto rekvizitu příště vynecháme…

  6:07 otevíráme klubovnu. Po zkušenosti z loňska, kdy jsme neustále hledali klíče od klubovny, domu a aut dáváme vše na jeden megasvazek (klíče od některých dveří jsou na něm i 3x) :-)

  6:10    stavba startu a cíle. Materiálu je rok od roku víc a víc. Letos toho byly dvě plné kárky, plná Kia 2x, plný Passat, plný nosič a poloplná dodávka. Buřtů bylo 120, chlebů 16, bábovek 8….

  8:01    přijíždí první skupina závodníků. Jsou to Kořínci, kteří se nezaregistrovali, takže o to dříve vstávali, aby chybu napravili

  9:00    start závodu

  9:02    salva ze samopalu

  9:18    ustává mrholení, sílí vítr

  9:46    část organizačního týmu vyráží pro buřty, sádlo a chleba

  9:53    chystáme oheň a pícháky

 10:14   narážíme sud, chlazení se ale tváří mrtvě

 10:23   voláme Jardovi, že nám nefunguje žehlička

 10:33   první pívo

 11:16   vítr se mírní a obloha se projasňuje (díky Marku :-)

 12:11   volá skupina mendlíci, u kterého stojanu v Čepru visí ty kleště

 12:31   volají Kořínci, jakou si mají dát pizzu

 13:36   vrací se první skupina – Velkobrodosaurus, protože ještě dnes chtějí stihnout východ slunce ze Sněžky. :-)

 14:39   zapalujeme oheň, mažeme chleby se sádlem

 16:57   vrátila se skupina Jeď nebo zhebni!, mají kromě Budínky vše

 17:17   přijíždí Buřtík a špejličky

 17:21   přijíždí Divoké Vlny

 17:25   v poli stále zůstává poslední tým – Malý pivo.  Po zkušenostech z předchozích ročníků vyhlašujeme, že si myslíme, že stejně nepřijedou dřív jak v devět.

 17:27   Malý pivo překvapilo a přijeli, závod oficiálně končí

 17:32   fronta na pivo, opékání buřtů, konzumace buchet, chlebíků se sádlem….

 17:51   losování vítězných týmů ze skupiny Pohodáři a vyhlášení vítězů ze skupiny Blesků, ocenění dětí, volná zábava

 19:03   balíme, je krásný večer

 20:28   hledáme Mirku mezi poli. Přijela z Brna, zrovna když jsme skládali a odváželi stoly; bohužel má vypnutý telefon. Vypadá to na romantický večer v loďce na Vysoké.

 21:10   romantický večer se odkládá, sice máme spoustu klíčů na jednom svazku, ale nemůžeme najít visací zámek od klubovny :-)

 21:28   zámek byl přesně tam, kde jsme ho hledali poprvé, ale v jiném autě.

 21:43   vyzvedáváme ptáka z ostrova na Vysoké a vesty z pramice…

 

… a tady by mohla časová osa končit, ale není tomu tak:

 

  02:56   probouzí mne štěkající Finn.

  03:01   ta potvora štěká pořád, jdu mu vynadat. Včera byl celý den ve výběhu, kolem něj projelo přes 160 cyklistů, tak se mi mstí, myslím si.

  03:05   kolem krku vodítko v jedné ruce lžičku, v druhé Floriana stracciatellu, vyrážíme na procházku po Ovčíně, aby se to psisko vylítalo a dalo pokoj

  03:07   zastavuje mne hlídka PČR, která v Ovčíně honí nějakého delikventa na kole. Při pohledu na šílence v pyžamu s vodítkem a jogurtem na mou otázku, jestli ten cyklista držel v ruce mapu a kompas, že by to mohl být zbloudilý závodník, bohužel neodpověděli…..

  

 

Vítězné skupiny v závodní kategorii Bleskové:

 

První místo: Buřtík a špejličky (úžasných 109 bodů), navštívili všechna stanoviště a zkompletovali tedy všechny prémie. Plný počet bodů jim zhatily 2 penalizační body za pozdní příjezd. Ujeli 95 km!

 

Druhé místo: Jeď nebo zhebni! (úžasných 108 bodů), navštívili 30 stanovišť, zkompletovali všechny prémie a přijeli včas.

 

Třetí místo: Divoké Vlny (úžasných 108 bodů), navštívili též všechna stanoviště a zkompletovali všechny prémie. Plný počet bodů jim zhatily 3 penalizační body za pozdní příjezd. Od prvního místa je dělily pouhé 4 minuty!!!

 

Konečné výsledky naleznete ZDE

 

Nejčastěji zkompletovanou sérií byly KŘÍŽKY (29 týmů).

 

Pro statistické fajnšmekry opět uvádíme, že 31 kleští procvaklo dohromady 749 okének kontrolních lístků a že všech 47 skupin posbíralo celkem 2366 bodů (průměrná skupina získala 50,34 bodů).

 

Nejvíce navštěvované stanoviště bylo č. 6 Stříbrný potok (žebřík se Spidermanem) (všech 47 týmů), nejméně navštěvované stanoviště bylo č. 30 Budínka (3 skupiny).

 

Průměrný počet členů ve skupince byl 3,47.

 

PS: ...ten delikvent, kterého v noci policie honila nebyl jeden. Bylo to šest Litevců, kteří ukradli 13 elektrokol v cykloobchodě v Selské Jizbě...